Mutfak İçin Masa ve Sandalye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Harika bir güne başlayacağınız güzel kahvaltılar, sevdiklerinizle keyifli akşam yemekleri, kahve içerken edeceğiniz keyifli sohbetler için mutfağınızda kullanacağınız masa ve sandalye setleri için dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için derledik.

Şık ve modern bir mutfağa sahip olmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutfağın büyüklüğüdür. Mutfağın şekline göre seçeceğiniz tasarımlar daha ferah bir alana sahip olmanıza yardımcı olur. Dar mutfak alanlarında 80x80 kare masa ile 4 sandalye tercih edilebilir. Büyük alanlarda ise 80x120 dikdörtgen masa ile 6 sandalye tercih edilmektedir.

Sevdiklerinizle keyifli ve uzun yemek sohbetleri için seçeceğiniz sandalyenin konforu çok önemli bir unsurdur. Sandalyelerin üzerine ekleyeceğiniz döşeme veya sandalye minderi ile ekstra konfor sağlayabilirsiniz.

Mutfak için masa ve sandalye seçerken bakacağınız diğer bir nokta ise temizlik konusu olmalıdır.

Özellikle küçük çocuklu evlerde en büyük sorunlardan biri haline gelen temizlikte dikkat etmeniz gereken nokta tercih ettiğiniz ürün malzemesinin silinebilir olmasıdır. Uyum konusunda ise metal ayaklı masalar için metal ayaklı sandalyeler tercih edebilir, ahşap ayaklı masalar için ise ahşap ayaklı sandalye seçeneklerimize göz atabilirsiniz.

Renk ise göz ardı edilemez bir unsurdur. Geniş mutfaklar için sıcak renkler tercih edilirken, dar alanlar için ise pastel ve açık tonlar kullanıldığı alanı daha geniş göstereceği için dar mutfaklar için idealdir.

Geniş bir mutfağa sahipseniz mutfağınızda son dönemde oldukça popüler olan bar taburelerine yer verebilirsiniz. Bar sandalyelerinde ölçü konusu oldukça önemlidir. Ada tezgah yüksekliğiniz 105 cm ise oturum yüksekliği 75 cm olan bar sandalyesi modellerini tercih edebilirsiniz. Ada yüksekliği 95 cm ise, 65 cm oturum yüksekliği olan bar taburelerini tercih edebilirsiniz.


Dar alana sahip mutfaklar için başka bir çözüm açılır kapanır masalarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de mekanizmanın sağlamlığı olmalıdır.